summertimeLato za pasem. Stali bywalcy, z kilkuletnim stażem, wiedzą z czym to się wiąże. Powoli zbliżamy się do wakacyjnego Cyklu SummerTime. Seria turniejów snookerowych i poolbilardowych rokrocznie jest pod jakimś względem zmieniana. Nie inaczej jest tym razem. Nowy typ zmagań, nowe ustalenia podkręcające letnią zabawę. Nie zmienia się jednak zasadnicza konstrukcja. Zawodniczy toczą rywalizację w turniejach, zbierając punkty rankingowe do dwóch klasyfikacji: snookerowej i pool bilardowej. Tradycyjnie we wrześniu dla najlepszej szesnastki z jednego i drugiego rankingu odbywają się turnieje finałowe całego Cyklu. A jak wyglądają szczegóły tegorocznego SummerTime? Przyjrzyjmy się dokładniej:

ssddNa początek informacja dla miłośników oldskulowego snookera w ujęciu lat '80 ubiegłego wieku. Memoriał Billa Werbeniuka odbędzie się tradycyjnie pod koniec sierpnia, czyli w sobotę 27.08. Mimo że zawody są w sobotę, zawodnikom ze względów zdrowotnych zaleca się zarezerwowanie całego weekendu. Oczywiście wyniki tych zawodów nie będą wliczane w jakąkolwiek klasyfikacje a to za sprawą płynnego dopingu wyprodukowanego na bazie chmielu i słodu.

W snookerowej palecie turniejów mamy jak zwykle zmiany. W tym roku są one dość ciekawe. Po pierwsze - nastąpiło przetasowanie turniejów i niektóre z nich powędrowały w zupełnie inne terminy niż to bywało w latach poprzednich. Dla przykładu: zakotwiczony zawsze na początku września ShootOut będzie w tym roku rozgrywany w lipcu. W drugą stronę dla odmiany powędrował turniej Team Grand Prix. Pojawiły się również nowe turnieje. Na początku lipca zagramy w snooker brazylijski, czyli Sinuca Brasileira. W sierpniu pojawi się turniej wyrównujący szansę między słabszymi a lepszymi zawodnikami. Jak? Na to i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

A co w pool bilardzie? Nadal mamy trzy odmiany i nadal gramy trzy turnieje plus czwarty finałowy. Zmieniła się kolejność turniejów z poszczególnymi odmianami, ale najważniejsza zmiana nastąpiła w bilardowym Finale SummerTime. Nie będzie on grany w jedną odmianę, jak to było rok temu, gdy grano w 8 bil, lecz każdy mecz będzie można rozegrać w odmiane 8 bil, 9 bil lub 10 bil. O tym w jaką odmianę dany mecz będzie rozgrywany decydować przed meczem będzie zawodnik rozstawiony niżej w rankingu. Taki zabieg powinien dodać więcej emocji i nieco podnieść szansę zawodników niżej rozsawionych, przez co dramaturgia spotkań może wzrosnąć. Czy tak będzie? Przekonamy się niestety dopiero we wrześniu.

Do turniejów zgłosić się można przez następujące sposoby:

  • drogą telefoniczną: 889-712-019
  • drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu)
  • na facebooku poprzez dołączenie do wydarzenia (tylko do turniejów snookerowych)


Uprzedzając już tradycyjne zapytania w kwestii bezpośredniego awansu zwycięzcy klasyfikacji snookerowej (nie turnieju finałowego) SummerTime bezpośrednio do pierwszej ligi w jesiennej edycji Ligi Snookera 12ft: wzorem z lat poprzednich tak będzie i tym razem. W przypadku rezygnacji z tego prawa, przechodzi ono na zawodnika bezpośrednio poniżej. Jeśli on z niego nie skorzysta – prawo przechodzi jeszcze niżej i tak aż do skutku.

Oto i dokładne kalendarium SummerTime 2016:

02-03 lipca snooker Sinuca Brasileira
08-10 lipca snooker Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski
16-17 lipca pool bilard 9 bil
23-24 lipca snooker 2vs2
31 lipca snooker ShootOut
06-07 sierpnia snooker 12ft Cup
13-14 sierpnia pool bilard 10 bil
20-21 sierpnia snooker Handicap Poznań Open
03-04 września snooker Team Grand Prix
10-11 września pool bilard 8 bil
17-18 września snooker Finał SummerTime
24-25 września pool bilard Finał SummerTime

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Sinuca Brasileira (snooker)
sinu7caNowy turniej, który od kilku lat przetaczał się u nas gdzieś w planach, ale na wprowadzenie go zdecydowaliśmy się, gdy wygrał głosowanie wśród klubowiczów. Dokładne reguły będą opublikowane przed turniejem. W skrócie rzecz ujmując odmianę snookera brazylijskiego gra się z sekwensem kolorów oraz jedną czerwoną bilą umieszczoną w połowie drogi między bilą różową a boczną bandą. Zdobywanie punktów można przeprowadzać na dwa sposoby. Pierwszy sposób, polega na wbijaniu po kolei sekwensu, czerwona, żółta, zielona, brązowa itd. (tutaj czerwona jest początkiem sekwesnu, bilą za 1 punkt i nie przysługuje tu wbijanie koloru po niej jak w normalnym snookerze). Ten sposób jest bezpieczny. Istnieje też ryzykowny sposób zdobywania punktów a mianowicie dosłownie w każdym momencie można wbić jakąkolwiek bilę się chce. Niemniej jednak ryzyko w tym wypadku polega na tym, że jeśli zawodnik tej bili nie wbije jest to automatycznie jest to faul karany za 7 punktów. Co ciekawe - do momentu kiedy zawodnik wbija w ten sposób bile, może wbijać kilka razy tą samą. Np. jeśli najmniejsza bila to zielona na stole, zawodnik wyszedł na wprost do niebieskiej, może ją kilka razy z rzędu wbić do kieszeni bocznej i dopiero potem przejść do najmniejszej bili zielonej. W tej odmianie nie ma chybień. Wszystkie przepisy w języku angielskim znajdziecie tutaj a pod koniec czerwca na naszej stronie znajdziecie wyciąg tych reguł w języku polskim.

 
Ranga SummerTime 1*
Tryb rozgrywek Grupy + system pucharowy. Przy dużej liczbie zawodników, tylko system pucharowy.
Rozstawienie zawodników losowe
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy sinuca brasileira
Opłata startowa 20zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 


 

Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski (snooker)
omw2016Kolejna odsłona najważniejszego turnieju o snookerowy czempionat na ziemiach Polan. Turniej niezmiennie cieszy się bardzo dużą popularnością o czym rokrocznie świadczy lista startowa zawodników z ilością nazwisk dobijającą niekiedy niemal do połowy setki. Turniej ten nosi znamiona największego święta w klubie 12ft, które zarówno jak dla stałych bywalców, jak i przyjezdnych śmiałków walczących o medale OMW, jest doskonale wyczuwalne. W zeszłym roku Mistrzem Wielkopolski został Patryk Masłowski, który poznańskim widzom sprezentował niezapomniane chwile zdobywając pierwszego w historii klubu brejka powyżej stu punktów (122). Dobra wiadomość - Miszczu tytułu zamierza bronić - już widnieje na liście startowej. Strój regulaminowy na turnieju nie jest obowiązkowy, jednak wskazany jest na rozgrywki sobotnie i niedzielne.

 
Ranga SummerTime 2*
Tryb rozgrywek drabinka PORS standard - rozstawienie dwóch pierwszych ósemek
Rozstawienie zawodników zgodnie z poniższą gradacją:
- wg aktualnego rankingu TOP16
- wg aktualnego rankingu PORS
- wg najwyższego miejsca osiągniętego kiedykolwiek w Lidze Snookera 12ft
- niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy BO3 (finał BO5)
Przepisy standardowe
Opłata startowa 40zł (kobiety i uczestnicy Ligi Snookera Wiosna 2016 - 30zł)
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

9 bil (pool bilard)
9balTym razem zmagania bilardowe SummerTime otwieramy turniejem w "dziewiątkę". Będzie to na pewno odświeżenie dla zawodników z Ligi Pool Bilarda 12ft, którzy od trzech edycji katują odmianę 8 bil. Dziewiątka jako odmiana najbardziej dynamiczna, nieprzewidywalna, szybka w rozstrzygnięciach - jest ciekawą alternatywą dla pozostałych odmian pool bilarda.

 
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy dużej ilości zawodników możliwa jedynie drabinka 2KO
Rozstawienie zawodników losowe
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy 9bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 25zł od osoby
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

2vs2 (snooker)
2vs2Tego lata turniej deblowy gramy miesiąc wcześniej niż zwykle. Współpraca między zawodnikami w tego typu zawodach drużynowych jest najwyższa, gdyż zawodnicy uderzają naprzemiennie. Po wbiciu trzeba zadbać o dobrą pozycję białej na stole dla kompana z drużyny. Drużyny są dwuosobowe, gramy do dwóch wygranych frejmów. Konsultacje w trakcie budowania brejka - jak najbardziej dozwolone. Patent, abonament, sposób na wygrywanie turniej od lat mają Tytus Pawlak z Wiktorem Doberschuetzem. Ktoś przełamie ich passę?

 
Ranga SummerTime 2* (każdy zawodnik zdobywa tyle punktów ile jego drużyna za miejsce, które zajęła)
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy bardzo dużej ilości drużyn możliwy jedynie system pucharowy.
Rozstawienie drużyn wg uśrednionego rankingu SummerTime, drużyny niesklasyfikowane - wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy BO3 (finał BO5)
Przepisy standardowe ze wskazaniem punktu 3.17
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ShootOut (snooker)
shootoutTurniej ten rozgrywany był we wrześniu jako ostatnie zawody Cyklu i zazwyczaj decydował o ostatecznych rozstrzygnięciach w klasyfikacji SummerTime. Tym razem jego rola się nieco zmieniła i w ShootOut gramy pod koniec lipca. Dla przypomnienia: są to praktycznie jedyne zawody, kiedy przed popełnieniem faulu ostrzega nas sygnał dźwiękowy. Historia lat poprzednich jednoznacznie wskazuje, że nie jest to turniej dla osób, którzy potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji o wyborze uderzenia i samym jego wykonaniu. Zmuszanie się do przyspieszania tego procesu nigdy nie wychodziło im na dobre. Zawody rozgrywane są wg swoistych zasad, ale najistotniejszą regułą jest czas, który zawodnik ma na uderzenie. Od momentu wpadnięcia bili czerwonej, lub przywrócenia bili kolorowej na stół, tudzież przekazania białej bili do reki zawodnika, ma on 20 sekund na wykonanie uderzenia. Kto w ogóle wygrywa mecz? Ten kto wbije najwięcej punktów w przeciągu trzydziestominutowego pojedynku. W ShootOut graliśmy już pięciokrotnie i ani razu nie doczekaliśmy się najbardziej niezwykłej sytuacji w snookerze - rzutów karnych. Wystąpi ona w momencie, gdy po upływie czasu pojedynku na tablicy będzie widniał remis. Może w tym roku? Kto wie...

 
Ranga SummerTime 1*
Tryb rozgrywek system grup + drabinka 1KO
Rozstawienie zawodników losowe
Modus meczowy 1 mecz = 30 minut
Przepisy shootout - str. 33 [ENG] => (streszczenie)
Opłata startowa 20zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

12ft Cup (snooker)
12ftcupOto doczekaliśmy się! Dziesiąta jubileuszowa edycja najstarszego turnieju w klubie. Co robiliście w środku lata 2007 roku? Wielu pewnie się uśmiechnie na myśl wspomnień i zmian, które na przestrzeni tego czasu się u Was dokonały. Sierpień 2007 – w klubie 12ft narodziła się tradycja. Siódmy rok trzeciego tysiąclecia był okresem dziewiczym i pionierskim w działalności nowopowstałego klubu 12ft. Pierwsi sympatycy gier na dwunastostopowym stole powoli krzepli w ramach popularnie nazywanych „stały klubowicz”. Jakkolwiek środowisko było to skromne, ewolucyjna kolej rzeczy dokonała scementowania tej na pozór przypadkowej zbieraniny. Narzędziem za pomocą, którego ten fakt się dokonał były pierwsze oficjalne zawody zorganizowane w klubie przy ulicy Za Bramką - 12ft Cup. W zeszłym roku kilkuletnia dominacja Pawła Rogozy w tym turnieju została przełamana przez Karola Szuba-Jabłońskiego. Czy Paweł odzyska tytuł? Czy Karol go odda? Na te pytania poznamy odpowiedzi na początku sierpnia.

 
Ranga SummerTime 2*
Tryb rozgrywek drabinka PORS standard - rozstawienie dwóch pierwszych ósemek
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy BO3 (finał BO5)
Przepisy standardowe
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakońćzone

 

 

 

 

 

 

 


 

10 bil (pool bilard)
10balDziesiątka jest jakby odmianą 9 bil, z większą ilością ograniczeń i uregulowań. Mimo że główna zasada gry jest taka sama (uderzanie/wbijanie najpierw najniższej bili na stole, wygrana poprzez wbicie najwyższej), to ten dodatkowy kaganiec przepisów powoduje, że gra jest bardziej uporządkowana i mniej chaotyczna. Trudniej tu o przypadkowe rozstrzygnięcia a na znaczeniu zyskuje kontrola w pozycjonowaniu białej bili. Drugi turniej bilardowego Cyklu SummerTime na pewno przyciagnie wyjadaczy pragnących zmierzyć się w niecodziennych warunkach, gdyż odmiana ta, jest jedną z najrzadziej rozgrywanych podczas jakichkolwiek zawodów.

 
Tryb rozgrywek dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy dużej ilości zawodników możliwa jedynie drabinka 2KO.
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy 10bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 25zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 


 

Handicap Poznań Open (snooker)
handiDrugi z nowych turniejów tego lata. Istotną cechą tych zawodów jest to, że wygrać je może każdy. Dosłownie KAŻDY. Ideą przewodnią zawodów jest wyrównanie szans pomiędzy zawodnikami najskuteczniejszymi a tymi, którzy mają umiejętności nieco, czy nawet znacznie mniej. Jak to będzie przebiegać w praktyce? Każdy zawodnik zgłoszony do turnieju będzie miał przypisany handicap. Handicap to liczba punktów, którą zawsze oddaje się przeciwnikowi na początku frejma. Jeśli np. Tytus Pawlak ma handicap 52 a Tomasz Sobczak 16, więc gdy obaj oddadzą sobie nawzajem tyle punktów ile mają handicapu, to na początku każdego frejma Sobczak wygrywa 36:0 (52-16). Handicap będzie ustalany dla każdego zawodnika idywidualnie w oparciu o jego najwyższą pozycję, którą kiedykolwiek osiągnął w Lidze Snookera 12ft, w rankingu PORS (jeśli był sklasyfikowany powyżej 200 miejsca) oraz wg najwyższego brejka wbitego podczas jakichkolwiek zawodów. Dla zawodników, z rozgrywek PZSiBA z TOP16 oraz dla tych, którzy nigdzie nie byli sklasyfikowani, handicap będzie ustawiany ręcznie i arbitrażowo.

 
Ranga SummerTime 2*
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączony z systemem pucharowym. Przy dużej liczbie zawodników, tylko system pucharowy.
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy standardowe
Opłata startowa 30zł od osoby
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 


 

Team Grand Prix (snooker)
teamgpJeden z najbardziej tłumnych turniejów SummerTime. Druga z odmian drużynowych snookerowych zawodów tego lata. W tym wypadku drużyny są trzyosobowe. Turniej ten zawsze występował w lipcu, tuż po Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski. Cechą charakterystyczną jest to, że przynosił duże zdobycze punktowe wielu zawodnikom (każdy zawodnik zdobywa tyle punktów ile zdobywa jego drużyna). Umiejscowienie tych zawodów jako ostatniego turnieju, w którym można zdobyć punkty do klasyfikacji SummerTime, może w tej klasyfikacji nieźle namieszać. W samych regułach nic się nie zmienił - drużyny są trzyosobowe, gramy do określonej ilości punktów a każdy z zawodników ma swoją sztafetę punktów do zdobycia.

 
Ranga SummerTime 2* (każdy zawodnik zdobywa tyle punktów ile jego drużyna za miejsce, które zajęła)
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy bardzo dużej ilości drużyn możliwy jedynie system pucharowy.
Rozstawienie drużyn wg uśrednionego rankingu SummerTime, drużyny niesklasyfikowane - wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy w grupach 4x30, w systemie pucharowym wyższy
Przepisy mecz drużynowy 4Z
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

8 bill (pool bilard)
osiemKlasyczna odmiana pool bilarda. Napopularniejsza w kraju i każdemu, komu przyjdzie zagrać po raz pierwszy w bilarda, na 99% przyjdzie mu zagrać w ósemkę. We wrześniu gramy w odmianę, do której ligowcy przez okres wakacji miejmy nadzieję, zdążą zatęsknić. Będzie to też dobra okazja, by się "przetrzeć" w odmianie, w którą będziemy grać w zaczynającej się niecały miesiąc później Lidze Pool Bilarda 12ft. Jest to trzeci i ostatni turniej bilardowy w Cyklu SummerTime. Potem już tylko Finał.

 
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy dużej ilości zawodników możliwa jedynie drabinka 2KO
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani – wg kolejności
zgłoszeń
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy 8bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 25zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 


 

Finał SummerTime (snooker)
summertimeOstatnia impreza Cyklu, będąca wisieńką na torcie przeznaczona dla najlepszych snookerzystów lata. Pierwsza szesnastka snookerowej klasyfikacji SummerTime jak zwykle zagwarantuje najwyższy poziom finału letnich rozgrywek. Mecze do 3 wygranych frejmów wykluczają przypadkowe "ślizganie się" do następnej rundy. Tu już nie ma słabych.

 
Ranga SummerTime finał
Tryb rozgrywek drabinka 1KO
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime
Modus meczowy BO5 (finał BO7)
Przepisy standardowe
Opłata startowa 30zł
Zapisy zamknięte

 

 

 

 

 

 


 

Finał SummerTime (pool bilard)
summertimeZwieńczenie letnich pool bilardowych rozgrywek. Tu również zagra najlepsza szesnastka klasyfikacji – tym razem bilardowej. W porównaniu z zeszłoroczną edycją, zajdzie tu jedna ważna zmiana. Turniej nie będzie rozgrywany według jedej odmiany jak było to dotychczas. Każdy mecz będzie można rozegrać w 8 bil, 9 bil lub 10 bil. By rozgrywki nabrały rumieńców i pojedynki były bardziej zacięte - o wyborze danej odmiany przed każdym meczem będzie decydowała osoba sklasyfikowana niżej w rankingu Cyklu SummerTime. To będzie ostatnia impreza Cyklu SummerTime 2016.

 
Ranga SummerTime finał
Tryb rozgrywek drabinka 1KO
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime
Modus meczowy BO15 (finał B19)
Przepisy 8bil => wyciąg najważniejszych zasad
9bil => wyciąg najważniejszych zasad
10bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 30zł
Zapisy zamknięte