summertimeDługi weekend czerwcowy, to dobry moment na opublikowanie kalendarza imprez letnich w 12ft. Te kilka wolnych, gorących już dni, to całkiem niezła próbka jak zazwyczaj wygląda w Poznaniu okres wakacyjny. I w tej atmosferze przedstawiamy Wam listę turniejów, które będą u nas rozgrywane tego lata. Naliczyliśmy ich tego roku piętnaście. Pięć pool bilardowych, dziewięć snookerowych i jeden w... ...bilard angielski. Tak tak. Dobrze widzicie. Formuła okresu letniego nie uległa zmianie. Zawodnicy rywalizują w zawodach zdobywając punkty do klasyfikacji snookerowej lub poolbilardowej. Dla najlepszej szesnastki z każdego rankingu przewidziany jest udział w turniejach finałowych. A tak to wygląda w szczegółach:

ssddJak co roku Cykl SummerTime ewoluuje. Zmiany są raz większe, raz mniejsze, ale zawsze jakieś. Pojawiły się dwa nowe turnieje. Po raz pierwszy w historii oficjalnych rozgrywek zagramy w bilard angielski. Ta odmiana gry bilardowej jest starsza zarówno od snookera jak i od amerykańskich pool bilardów. Reguły są zgoła odmienne. Skrócony ich wyciąg zostanie przedstawiony Wam w czasie późniejszym. Po raz pierwszy zagramy także w odmianę 14/1 w pool bilardzie. Odmianę, którą czasem nazywa się 14.1 14+1 czy po prostu "straight pool". Ten typ gry poolbilardowej jest najpopulaniejszą odmianą w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu zagości również w 12ft.

Jak co roku, pod koniec sierpnia będziemy składać hołd jednemu z barwniejszych zawodników w historii snookera - Billowi Werbeniukowi. Jego Memoriał odbędzie się w sobotę 26 sierpnia i jak zwykle, z wiadomych względów nie będzie wliczany do żadnej klasyfikacji. Mimo że jest to turniej jednodniowy, tradycyjnie zalecamy zorganizowanie sobie całego weekendu wolnego.

Nadal utrzymujemy specjalny zapis w regulaminie, który rokrocznie interesuje conajmniej kilku zawodników. Mowa o regule, w myśl której zawodnik najwyżej sklasyfikowany w rankingu snookerowym po ostatnim turnieju (Finał SummerTime nie jest w ranking wliczany), ma prawo przystąpić od razu do pierwszej ligi w jesiennej edycji Ligi Snookera 12ft. Już na tym etapie w kuluarach się mówi o przynajmniej dwóch kandydatach, którzy w ten sposób chcą skrótem trafić do najwyższej klasy gier w Lidze.

Do turniejów zgłosić się można przez następujące sposoby:

  • drogą telefoniczną: 889-712-019
  • drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu)
  • na facebooku poprzez dołączenie do odpowiedniego wydarzenia


Oto i dokładne kalendarium SummerTime 2017:

02 lipca pool bilard
9 ball
08-09 lipca snooker Snooker Plus
14-16 lipca snooker Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski
22 lipca bilard angielski
Bilard Angielski
23 lipca pool bilard
10 ball
29-30 lipca snooker 2vs2
05-06 sierpnia snooker 12ft Cup
13 sierpnia pool bilard 14/1
19-20 sierpnia snooker Team Grand Prix
27 sierpnia pool bilard 8 ball
03 września
snooker ShootOut
09-10 września snooker Handicap Poznań Open
17 września pool bilard Finał SummerTime
23-24 września snooker Finał SummerTime

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

9 ball (pool bilard)
9balTego roku zmagania bilardowe SummerTime ponownie otwieramy turniejem w "dziewiątkę". Idea jest ta sama - jest to odświeżenie dla zawodników z Ligi Pool Bilarda 12ft, którzy od trzech edycji katują odmianę 8 bil. Ta odmiana ma wielu fanów u nas w klubie. Fanów, którzy krzywym okiem spoglądają na najpopularniejszą 8 bil i przy okazji pojawiania się zawodów w 9 bil, praktycznie zawsze się aktywują i uczestniczą w zmaganiach. Dziewiątka jako odmiana najbardziej dynamiczna, nieprzewidywalna, szybka w rozstrzygnięciach - jest ciekawą alternatywą dla pozostałych odmian pool bilarda. Należy zaznaczyć, że przepisy bilardowe czasem ulegają zmianie. W "dziewiątkę" zagramy z jedną, już obowiązującą zmianą. Otóż przy początkowym ustawieniu romba, na punkcie centralnym musi znajdować się bila z numerem 9, a nie jak było dotychczas, bila z numerem 1. Cały romb przez to jest przesunięty w kierunku środka stołu.

 
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy dużej ilości zawodników możliwa jedynie drabinka 2KO
Rozstawienie zawodników losowe
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy 9bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 25zł od osoby
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

Snooker Plus (snooker)
snooker_plusBrejk ponad 30 punktów za pomocą 4 bil? Przegrywasz 40. punktami i wchodząc na sekwens kolorów masz jeszcze niezłe szanse na wygranie frejma? Takie rzeczy tylko w Snookerze Plus. Dwie dodatkowe bile: pomarańczowa za 8 pkt, fioletowa za 10 pkt, potrafią bardzo szybko zniwelować bardzo dużą przewagę przeciwnika. Max wynosi 210 punktów a do wbicia setki potrzeba "tylko" 19 bil. Jest to odmiana snookera wymyślona przez legendarnego Mistrza Świata - Joe Davisa. Każdy kto ma ochotę na sporą porcję zabawy oraz na rzeczywiste spotkanie się z historią snookera przy stole - zapraszamy w pierwszy weekend sierpnia. Turniej ten rozgrywany jest w 12ft nieregularnie - ostatnio w 2015 a przedtem w 2012 roku.

 
Ranga SummerTime 1*
Tryb rozgrywek Grupy + system pucharowy. Przy dużej liczbie zawodników, tylko system pucharowy.
Rozstawienie zawodników losowe
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy snooker plus
Opłata startowa 20zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski (snooker)
9balPerła w koronie, najjaśniejsza gwiazda, gwóźdź programu, oczko w głowie. Najważniejsze, najliczniejsze, najpopularniejsze, najbardziej prestiżowe, z najwyższym poziomem zawody rozgrywane w poznańskim klubie 12ft. Wygrywali je wielokrotni Mistrzowie Polski wszelkich kategorii, a tytułu broni pierwszy polski uczestnik Main Touru - Kacper Filipiak. Czy podejdzie do obrony? To również zazwyczaj w Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski pada najwyższy brejk letnich rozgrywek. Tak było i w zeszłym roku, kiedy to Filipiak upolował brejka w wielkości 102 punktów. Strój regulaminowy na turnieju nie jest obowiązkowy, jednak wskazany jest na rozgrywki sobotnie i niedzielne.

Ranga SummerTime 2*
Tryb rozgrywek drabinka PORS standard - rozstawienie dwóch pierwszych ósemek
Rozstawienie zawodników zgodnie z poniższą gradacją:
- wg rankingu TOP16 2016/2017
- wg rankingu PORS 2016/2017
- wg najwyższego miejsca osiągniętego kiedykolwiek w Lidze Snookera 12ft
- niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy BO3 (finał BO5)
Przepisy standardowe
Opłata startowa 40zł (kobiety i uczestnicy Ligi Snookera Wiosna 2017 - 30zł)
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bilard Angielski (bilard angielski)
bilard_angielskiZapewne zdecydowana większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że stoły do snookera nie istnieją. Tak, to prawda. Serio serio. W snookera gra się na stołach przeznaczonych do innego sportu. Stół 12ft w z grubsza obecnym kształcie istniał dłuuuuuugo przed tym zanim angielski porucznik sir Neville Chamberlain w 1875 roku wymyślił nazwę "snooker". To właśnie bilard angielski spowodował, że stół wygląda właśnie w ten sposób, bo bilsko przez wiek zanim powstał snooker, grano w niego na doskonale nam znanym "dwunastostopowym lotniskowcu". Hazardy, kanony - cały zestaw nowych pojęć i reguł. Zupełnie nowa gra. Wszystko to zostanie wam przedstawione w artykule wprowadzającym przed turniejem. Mimo że jest to inna dyscyplina, zaliczana jest do rankingu snookerowego. Z jakiego powodu? Teraz już wiecie. Bo w snookera gramy na stole do bilarda angielskiego.

 
Ranga SummerTime 1*
Tryb rozgrywek Grupy + system pucharowy. Przy dużej liczbie zawodników, tylko system pucharowy.
Rozstawienie zawodników losowe
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy bilard angielski => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 20zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

10ball (pool bilard)
10balTo, że odmiany bilarda ewoluują, znajduje najlepsze odzwierciedlenie w grze 10 bil. Dotychczas zwykło się mawiać, że odmiana ta, jest bardzo podobna do odmiany 9 bil. Światowe władze jednak o to zadbały, by zróżnicowanie było większe. Od pewnego czasu wbicie bili z numerem 10 poza kolejnością, przez inną bilę nie jest równoznaczne z wygraną partii. Bila ta wraca na linię powrotów i gra jest kontynuowana. Ten element, plus znany już fakt, że w przeciwnieństwie do "dziewiątki" wbicia muszą być deklarowane, odmiana 10 bil jawi się jako gra, która wymaga większej kontroli i dyscypliny zawodnika.

 
Tryb rozgrywek dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy dużej ilości zawodników możliwa jedynie drabinka 2KO.
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy 10bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 25zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

2vs2 (snooker)
2vs2Jeszcze w zapowiedzi tego turnieju w zeszłym roku mogliśmy się posilić o parafrazę nazwy zawodów. Zamiast 2vs2 turniej mógłby się nazywać Doberschuetz / Pawlak vs2. Obaj panowie wydawać by się mogło mieli monopol na te zmagania. Jednak w zeszłym roku te zawody deblowe mieli innych bohaterów - zwycięstwa doczekali się Paweł Deckert z Sebastianem Wawrzyniakiem grając w drużynie o przewrotnej nazwie "Szymon Grewling". Czy "Szymon" zagra w tym roku? Turniej ten jest dość szczególnym. Pojawia się obce no codzień w snookerze zagadnienie współpracy. Jest ona ważną częścią składową każdego meczu, gdyż zawodnicy uderzają naprzemiennie. Po wbiciu trzeba zadbać o dobrą pozycję białej na stole dla kompana z drużyny. Drużyny są dwuosobowe, gramy do dwóch wygranych frejmów. Konsultacje w trakcie budowania brejka - jak najbardziej dozwolone a nawet wskazane.

 
Ranga SummerTime 2* (każdy zawodnik zdobywa tyle punktów ile jego drużyna za miejsce, które zajęła)
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy bardzo dużej ilości drużyn możliwy jedynie system pucharowy.
Rozstawienie drużyn wg uśrednionego rankingu SummerTime, drużyny niesklasyfikowane - wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy BO3 (finał BO5)
Przepisy standardowe ze wskazaniem punktu 3.17
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

12ft Cup (snooker)
12ftcupPo raz 11 (słownie: JEDENASTY!) w naszym klubie zostanie rozegrany 12ft Cup. Są to najstarsze zawody snookerowe rozgrywane cyklicznie w Poznaniu. Słowem tradycja przez duże "T"/ Coraz dłuższa lista zwycięzców niezwykle nas cieszy. Co cieszy nas jeszcze bardziej, to to, że nazwiska z pierwszych edycji nadal przewijają się w obecnych rozgrywkach klubowych. Obok Otwartych Mistrzostw Wielkopolski - drugi turniej tego lata, w którym gramy w snookera bez żadnych udziwnień czy urozmaiceń. Snooker, w tradycyjnej, najprostszej postaci.

 
Ranga SummerTime 2*
Tryb rozgrywek drabinka PORS standard - rozstawienie dwóch pierwszych ósemek
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy BO3 (finał BO5)
Przepisy standardowe
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

14/1 (pool bilard)
14balW Polsce mało, a w USA bardzo popularna odmiana. Czternaście plus jeden przynosi dużo nowego smaku pool bilarda. To forma pośrednia między tradycyjnymi odmianami bilardowymi a snookerem. W czternaście plus jeden, tak jak w snookerze gramy na punkty i wbijamy brejki. To drugie zawody po Bilardzie Angielskim, które są nowością tego lata w 12ft. Przewidujemy dobrą zabawę, duże zaciekawienie tematem oraz sporą dawkę emocji. Nie przewidujemy wyników. Bo się nie da. Ta odmiana pool bilarda jest zupełnie inna od dotychczas rozgrywanych w klubie, więc rozstrzygnięcia czy wyławianie faworytów jest trudne.

 
Tryb rozgrywek dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy dużej ilości zawodników możliwa jedynie drabinka 2KO.
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy 14/1 => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 25zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

Team Grand Prix (snooker)
teamgpJeden z turniejów z najciekawszą formą snookera. Formą, która święciła czasy popularności kilka-kilkanaście lat temu. Według niej rozgrywano przez długi czas Drużynowe Mistrzostwa Polski a nawet zdarzyły się zorganizowane w ten sposób Drużynowe Mistrzostwa Europy. Idea polega na tym, że drużyny są trzyosobowe, gramy do określonej ilości punktów a każdy z zawodników ma swoją sztafetę punktów do zdobycia. W naszych, poznańskich warunkach cechą charakterystyczną tych zawodów jest to, że przynosi duże zdobycze punktowe wielu zawodnikom (każdy zawodnik zdobywa tyle punktów ile zdobywa jego drużyna).


 
Ranga SummerTime 2* (każdy zawodnik zdobywa tyle punktów ile jego drużyna za miejsce, które zajęła)
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy bardzo dużej ilości drużyn możliwy jedynie system pucharowy.
Rozstawienie drużyn wg uśrednionego rankingu SummerTime, drużyny niesklasyfikowane - wg kolejności zgłoszeń
Modus meczowy w grupach 4x30, w systemie pucharowym wyższy
Przepisy mecz drużynowy 4Z
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

8 ball (pool bilard)
osiemKlasyczna odmiana pool bilarda. Napopularniejsza w kraju i każdemu, komu przyjdzie zagrać po raz pierwszy w bilarda, na 99% przyjdzie mu zagrać w ósemkę. We sierpniu gramy w odmianę, do której ligowcy przez okres wakacji miejmy nadzieję, zdążą zatęsknić. Będzie to też dobra okazja, by się "przetrzeć" w odmianie, w którą będziemy grać w zaczynającej się miesiąc później Lidze Pool Bilarda 12ft. Jest to czwarty i ostatni turniej bilardowy w Cyklu SummerTime. Potem już tylko Finał.

 
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączone z systemem pucharowym. Przy dużej ilości zawodników możliwa jedynie drabinka 2KO
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani – wg kolejności
zgłoszeń
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy 8bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 25zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

ShootOut (snooker)
shootoutSygnały dźwiękowe, dodatkowe stoliki przy stole, komputery, buty najlepiej sportowe, ubranie wygodne i przewiewne. Turniej w którym można się spocić od biegania. Turniej, który chyba jest najbardziej niezwykły w formie z wszystkich naszych bilardowych zawodów. Turniej dla ludzi szybko podejmujących decyzję. Zawody rozgrywane są wg swoistych zasad, ale najistotniejszą regułą jest czas, który zawodnik ma na uderzenie. Od momentu wpadnięcia bili czerwonej, lub przywrócenia bili kolorowej na stół, tudzież przekazania białej bili do reki zawodnika, ma on 20 sekund na wykonanie uderzenia. Kto w ogóle wygrywa mecz? Ten kto wbije najwięcej punktów w przeciągu trzydziestominutowego pojedynku. W ShootOut graliśmy już pięciokrotnie i ani razu nie doczekaliśmy się najbardziej niezwykłej sytuacji w snookerze - rzutów karnych. Cały czas na nie czekamy!
 

Ranga SummerTime 1*
Tryb rozgrywek system grup + drabinka 1KO
Rozstawienie zawodników losowe
Modus meczowy 1 mecz = 30 minut
Przepisy shootout - str. 29 [ENG] => (streszczenie)
Opłata startowa 20zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

Handicap Poznań Open (snooker)
handiNowość z zeszłego roku. Turniej, który doskonale wpisał się w charakter letnich rozgrywek. Z założenia mógł ten turniej wygrać każdy. I scenariusz to potwierdził. W finale spotkali się zawodnicy, którzy nigdy by się nie spotkali na tym etapie jakiegokolwiek innego turnieju. Etatowy czwartoligowiec z naszej Ligi Snookera - Wojciech Ptak mierzył się w zaciętym meczu z młodzieżowym poolbilardowym reprezentantem Europy w starciach ze Stanami Zjednoczonymi - Krystianem Ćwikłą. Wojtek po wygranym pierwszym frejmie prawie wygrał drugiego. Krystian jednak losy meczu odwrócił i ostatecznie wygrał 3:1. Ideą przewodnią zawodów jest wyrównanie szans pomiędzy zawodnikami najskuteczniejszymi a tymi, którzy mają umiejętności nieco, czy nawet znacznie mniej. Jak to wygląda w praktyce? Każdy zawodnik zgłoszony do turnieju będzie miał przypisany handicap. Handicap to liczba punktów, którą zawsze oddaje się przeciwnikowi na początku frejma. Jeśli np. Paweł Flantowicz ma handicap 52 a Maciej Szulczewski 16, więc gdy obaj oddadzą sobie nawzajem tyle punktów ile mają handicapu, to na początku każdego frejma Szulczewski wygrywa 36:0 (52-16). Handicap jest ustalany dla każdego zawodnika idywidualnie w oparciu o jego najwyższą pozycję, którą kiedykolwiek osiągnął w Lidze Snookera 12ft, w rankingu PORS (jeśli był sklasyfikowany powyżej 200 miejsca) oraz wg najwyższego brejka wbitego podczas jakichkolwiek zawodów. Dla zawodników, z rozgrywek PZSiBA z TOP16 oraz dla tych, którzy nigdzie nie byli sklasyfikowani, handicap będzie ustawiany ręcznie i arbitrażowo.

 
Ranga SummerTime 2*
Tryb rozgrywek Dwuetapowy - grupowy połączony z systemem pucharowym. Przy dużej liczbie zawodników, tylko system pucharowy.
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime
Modus meczowy uzależniony od trybu rozgrywek
Przepisy standardowe
Opłata startowa 30zł od osoby
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 


 

Finał SummerTime (pool bilard)
summertimeZwieńczenie letnich pool bilardowych rozgrywek. Tu również zagra najlepsza szesnastka klasyfikacji bilardowej. Zeszłoroczna forma finału zdecydowanie przypadła zawodnikom do gustu. Zatem i w tym roku każdy mecz będzie można rozegrać w 8 bil, 9 bil lub 10 bil. O wyborze danej odmiany przed każdym meczem będzie decydowała osoba sklasyfikowana niżej w rankingu Cyklu SummerTime. Przez to, że osoba niżej sklasyfikowana wybiera dyscyplinę "pod siebie", pojedynki w turnieju mogą stać się bardziej zacięte. To będzie ostatnia impreza bilardowa Cyklu SummerTime 2017.

 
Ranga SummerTime finał
Tryb rozgrywek drabinka 1KO
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime
Modus meczowy BO15 (finał B19)
Przepisy 8bil => wyciąg najważniejszych zasad
9bil => wyciąg najważniejszych zasad
10bil => wyciąg najważniejszych zasad
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakończone

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Finał SummerTime (snooker)
summertimeOstatnia impreza Cyklu, będąca wisieńką na torcie przeznaczona dla najlepszych snookerzystów lata. Pierwsza szesnastka snookerowej klasyfikacji SummerTime jak zwykle zagwarantuje najwyższy poziom finału letnich rozgrywek. Mecze do 3 wygranych frejmów wykluczają przypadkowe "ślizganie się" do następnej rundy. Tu już nie ma słabych.

 
Ranga SummerTime finał
Tryb rozgrywek drabinka 1KO
Rozstawienie zawodników wg rankingu SummerTime
Modus meczowy BO5 (finał BO7)
Przepisy standardowe
Opłata startowa 30zł
Zapisy zakończone